To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #83,527 - 4/2/24 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #9,180 - 2/17/20 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SH103S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston HyperX 120GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB Adapter |
| Test #10,031 - 2/22/20 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | -Samsung T5 Portabel SSD |
| Test #11,332 - 3/3/20 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,148 - 5/12/20 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #58,822 - 4/12/22 9:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico V100256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico GV100 SSD on Pi 4 |
| Test #62,854 - 9/19/22 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4 using enclosure and 3.1 cable |
| Test #24,862 - 5/19/20 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #11,948 - 3/9/20 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspi4 with KingSpec Externe SSD |
| Test #41,551 - 3/7/21 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,524 |
| User: | Ziolek |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingchuxing 128GB ssd m2 sata NGFF Argon One M.2 Expansion Board USB3.0 To SATA |
| Test #10,992 - 2/29/20 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,447 - 9/18/21 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,524 |
| User: | jimbopi |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 overclock 1.85GHz Ugreen 3.1 USB caddy |
| Test #23,858 - 5/9/20 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,523 |
| User: | LinStat |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba KXG60ZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme LinStat SDR-LinPi01-4g |
| Test #19,443 - 4/20/20 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,355 - 6/11/22 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,523 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia ASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #10,994 - 2/29/20 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,523 |
| User: | bob |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung t5 |
| Test #23,874 - 5/10/20 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,889 - 3/18/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,522 |
| User: | Nephtys |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 |
| Test #61,076 - 7/11/22 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst Elite Bullseye 32bit Overlocked 1.75 HZ w/ StarLink Adapter |
| Test #53,295 - 11/30/21 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,521 |
| User: | mc |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung ssd with startech sata to usb rpi 4 - 8GB |