To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #54,011 - 12/14/21 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #10,897 - 2/29/20 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,151 - 3/21/22 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Startech Adapter 3.1 + SSD Crucial |
| Test #84,519 - 4/10/24 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 730 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BP240G4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd intel 240g |
| Test #79,921 - 2/19/24 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #27,748 - 6/22/20 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gerb |
| Test #21,111 - 4/27/20 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi4 usb boot |
| Test #21,059 - 4/27/20 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xxx |
| Test #13,131 - 3/21/20 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 SSD SAMSUNG 500Go |
| Test #59,467 - 5/6/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3Plus-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,741 - 3/25/21 7:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LDLC F6 Plus M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LDLC F6+M.2120 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #49,284 - 8/21/21 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #55,372 - 1/10/22 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | GRC |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingSpec M2 NvMe 128Gb with SHINESTAR M.2 NVME SSD to USB,M2 to USB 3.0 Adapter Pi4 2gb |
| Test #9,940 - 2/21/20 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,528 |
| User: | Jim |
| Brand: | AData SU655 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU655 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU 655 SSD on Pi 4 using StarTech 52510BMU33 Enclosure |
| Test #19,969 - 4/23/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,527 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | aigo U391 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | aigo U391 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | aigo USB 3.1 Gen1 128GB NAND Flash on Pi 4 using USB 3.0 port |
| Test #19,975 - 4/23/20 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | gschizas-thaumas |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY ELITE PSSD On Raspberry Pi 4 |
| Test #27,361 - 6/18/20 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo on Pi 4b |
| Test #26,632 - 6/8/20 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Digital SN550 500GB |
| Test #1,689 - 8/28/19 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #42,295 - 3/19/21 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | DR |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |