To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #27,343 - 6/18/20 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VisionTek USB Pocket SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | VisionTek SSDUSB3.0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | VisionTek 240GB USB 3.0 Pocket Solid State Drive - 900719 |
| Test #14,862 - 4/5/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,353 - 5/6/20 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240gb on eluteng usb3.0 sata adapter, pi 4 Ubuntu 20.04 |
| Test #72,000 - 8/3/23 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 Pi4 4GB Sabrent adapter |
| Test #78,110 - 1/23/24 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256ssd |
| Test #26,367 - 6/4/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD Raspberry 1 |
| Test #43,072 - 3/30/21 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | fjb |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840EVO SSD 250GB using Startech USB3.1 Gen2 SATA adapter |
| Test #45,508 - 5/13/21 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,418 - 5/25/20 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #18,214 - 4/15/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | RobertC |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingDion 120GB SSD with startech USB adapter |
| Test #77,990 - 1/22/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #8,346 - 2/9/20 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | BK |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850EVO on Pi4 using CSL SATA to USB Adapter |
| Test #50,417 - 9/17/21 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon ONE Pi 4 M.2 Case |
| Test #69,192 - 4/10/23 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,319 - 8/31/22 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #64,658 - 12/1/22 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,451 - 5/25/23 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #59,542 - 5/9/22 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,884 - 12/15/23 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,324 - 2/4/22 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C-00S6U0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |