To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #11,930 - 3/9/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,436 - 6/19/20 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #28,393 - 7/1/20 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #8,361 - 2/9/20 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung t5 250gb ssd |
| Test #74,861 - 11/22/23 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | Arek |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WB Blue SN550 on Pi 4 using RTL9210 based USB adapter |
| Test #46,829 - 6/19/21 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | bob3 |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bob pi400 |
| Test #44,329 - 4/24/21 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #24,376 - 5/15/20 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,492 |
| User: | SSD |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Team T253X2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #14,459 - 4/1/20 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #20,548 - 4/25/20 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 with Transcend MTS420S 120 GB in ICY BOX IB-183M2 at USB3 |
| Test #20,553 - 4/25/20 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,114 - 1/5/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,411 - 2/5/22 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,490 |
| User: | Mursch |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mursch Pi 4 USB 3.0 NVME adapter and 2TB NVME |
| Test #19,590 - 4/20/20 7:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,490 |
| User: | Jung |
| Brand: | Lexar SD OEM (N/A) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar PortableSSDSL1 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar SL100 Portable SSD |
| Test #23,861 - 5/9/20 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,887 - 2/3/24 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | meins |
| Test #51,572 - 10/23/21 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,488 |
| User: | metahost |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD on Pi 4 |
| Test #58,667 - 4/7/22 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #64,548 - 11/27/22 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso on rpi02 |
| Test #7,487 - 1/23/20 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |