To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #58,079 - 3/19/22 10:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | rob |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #58,218 - 3/23/22 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | odysee |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using Alogic U30AS25 SATA to USB |
| Test #55,533 - 1/14/22 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | Caxton Pi |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 64bit clock 2000 (hangs at 2147) |
| Test #42,064 - 3/15/21 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung evo 860 250gb |
| Test #19,768 - 4/22/20 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | czoki |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,935 - 4/5/20 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 on Pi 4 with Orico SATA to USB 3.0 |
| Test #10,079 - 2/22/20 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,871 - 10/8/19 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | EnterpriseMLCSSDU3 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SSD |
| Test #2,145 - 9/13/19 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #42,705 - 3/25/21 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 400 Twister V2.0 Ugreen USB 3.0 SATA interface with 120GB TOROSUS SSD |
| Test #20,676 - 4/25/20 11:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,430 |
| User: | Mikexmas |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot 250gig on Pi4 useing UGREEN SATA to USB enclosure |
| Test #43,111 - 3/31/21 6:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,429 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 evo sata 250gb on pi4 8gb TwisterOS Overclocked at 2.0 ghz |
| Test #50,787 - 9/28/21 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 250GB SSD on Pi 4 using Inateck UASP Sata to USB adapter |
| Test #8,298 - 2/8/20 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable SSD 250GB on RPi4 |
| Test #63,962 - 11/4/22 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #22,900 - 5/4/20 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD on Pi4 |
| Test #24,100 - 5/12/20 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 non-overclock |
| Test #24,019 - 5/11/20 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120 GB on Pi4 |
| Test #12,849 - 3/18/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | lighten |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 on Pi 4 using included USB 3.1 Type-C to A cable (supporting USB 3.1 Gen 2) |
| Test #13,039 - 3/20/20 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec M300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec M300-256 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |