To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #51,037 - 10/7/21 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,423 |
| User: | Caxton Pi |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #17,957 - 4/14/20 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD-Test |
| Test #24,711 - 5/17/20 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ICY BOX IB-245-C31 SanDisk SSD |
| Test #43,938 - 4/15/21 6:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,422 |
| User: | gad |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial model: CT240BX500SSD1 on rPi4 using Ugreen - ASM1051E SATA 6Gb/s bridge |
| Test #77,802 - 1/20/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,421 |
| User: | rob042 |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO SSD on Pi 4 using StarTech USB 3.1 SATA adapter |
| Test #21,878 - 4/30/20 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry pi 4 SSD Samsung Evo 500Gb |
| Test #14,078 - 3/28/20 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra II |
| Test #13,113 - 3/21/20 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | SSK SHE-C325 |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Western Digital SN520 NVMe SSD on Pi 4 using JMicron SATA to USB adapter on SSK SHE-C325 M.2(NVMe) to type-C3.1 |
| Test #43,284 - 4/3/21 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,338 - 4/24/21 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,141 - 9/10/21 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #53,608 - 12/6/21 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | ArkB |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3Plus-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec External SSD on Pi 4 |
| Test #61,098 - 7/12/22 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | Reboots |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 256gb SSD on Orico adapter. |
| Test #59,262 - 4/28/22 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,312 - 2/17/23 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | ricecows |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso SSD on Pi4 running Pi OS Lite 64bit (No GUI) |
| Test #48,781 - 8/7/21 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Maccas |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD on Pi 4 using unbranded SATA to USB adapter |
| Test #20,339 - 4/24/20 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #28,094 - 6/26/20 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,756 - 2/19/21 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,107 - 2/17/20 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent nvme |