To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #9,107 - 2/17/20 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent nvme |
| Test #10,573 - 2/26/20 1:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #42,583 - 3/23/21 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,418 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,204 - 2/28/21 7:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,830 - 3/26/20 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #15,804 - 4/9/20 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,417 |
| User: | rmpl |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO |
| Test #25,761 - 5/28/20 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,417 |
| User: | pascalp |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD mSATA 60Go Dogfish on PI 4 using Geekworm mSATA SSD Adapter X857 with beta firmware and usb boot |
| Test #7,644 - 1/26/20 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,417 |
| User: | BertG |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi4 (4GB) with PNY ELITE PSSD (240 GB) |
| Test #69,223 - 4/11/23 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #63,864 - 10/30/22 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdWD |
| Test #7,863 - 1/31/20 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | rsmw |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Micron 250GB SATA NGFF to USB3.0 |
| Test #9,948 - 2/21/20 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #5,338 - 12/18/19 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | KN2 |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia ASM1352R-Safe |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ICYBox 2x Intenso 120GB SSD |
| Test #11,014 - 2/29/20 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi4 + Samsung SSD |
| Test #11,102 - 3/1/20 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | jesta192 |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 2.5in in USB-C external case |
| Test #11,237 - 3/2/20 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsong 860EVO SDD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapt5or |
| Test #56,219 - 2/2/22 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 ugreen |
| Test #56,257 - 2/3/22 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 |
| Test #18,540 - 4/16/20 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on PI 4 |
| Test #18,666 - 4/17/20 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Inateck UA1002 SATA to USB 3.0 adapter with UASP (ASM1153E chipset) |