To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #10,408 - 2/25/20 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #100,040 - 12/17/24 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | timo |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4b4 sata |
| Test #23,904 - 5/10/20 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingshark KS-C7N M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingshark KS-C7N |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | sdd |
| Test #20,512 - 4/25/20 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Roberto |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840Pro 128GB |
| Test #20,738 - 4/26/20 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pny |
| Test #78,216 - 1/24/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4b_rev1.4_M2_micron |
| Test #87,640 - 5/15/24 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280240GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry 4B 8GB SSD 128GB |
| Test #75,997 - 12/17/23 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,251 - 1/9/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,469 |
| User: | Me |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Me3 |
| Test #27,651 - 6/22/20 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sam |
| Test #19,719 - 4/21/20 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY External SSD |
| Test #47,059 - 6/25/21 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Pro Elite USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY PROELITEPS |
| Class: | USB Flash |
| Note: | pi4 ubuntu pny 240gb |
| Test #42,753 - 3/25/21 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,468 |
| User: | su1ka |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingchuxing model: 128GB ssd using argon m2 case |
| Test #52,191 - 11/6/21 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #12,076 - 3/10/20 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #12,839 - 3/17/20 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 4 Unknown SSD |
| Test #126,797 - 9/14/25 1:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Elecom ESD-EMN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Elecom ESD-EMN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi5 USB Portable SSD/bookworm/aarch64 |
| Test #92,222 - 8/3/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,467 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 running ubuntu with Samsung T5 |
| Test #49,246 - 8/20/21 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,019 - 9/7/21 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |