To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #8,016 - 2/2/20 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD on Pi 4 |
| Test #61,946 - 8/14/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A200 SSD in USB-adapter on Pi4 8GB |
| Test #73,081 - 9/15/23 8:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T5 Pi4 |
| Test #69,400 - 4/16/23 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,465 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,811 - 2/2/23 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,465 |
| User: | xaraiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #43,246 - 4/2/21 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,465 |
| User: | Overclock test |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,538 - 2/13/20 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #9,162 - 2/17/20 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,464 |
| User: | rpi |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo |
| Test #19,926 - 4/22/20 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN550 500GB |
| Test #48,880 - 8/10/21 12:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #11,822 - 3/8/20 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD |
| Test #63,401 - 10/13/22 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,463 |
| User: | draco |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH2256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [A[BSanDisk ssd utra + sata ugreen usb [F[B[F[B[D3.1 |
| Test #11,158 - 3/2/20 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNTE256HMHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #11,874 - 3/8/20 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #11,898 - 3/8/20 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,461 |
| User: | Spanner |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA M.2 on Pi 4 using UGreen M.2 Portable HGard Drive Enclosure |
| Test #8,445 - 2/11/20 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 4GB Pi 4 wStarTech SSD/Silicon Power 512GB |
| Test #9,830 - 2/21/20 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ ARC 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ ARC100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ 256GB SSD on Pi4 |
| Test #62,177 - 8/23/22 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PiSSD |
| Test #7,241 - 1/19/20 11:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | E |
| Test #7,266 - 1/20/20 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON MU3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON PH6-CE120-L3 |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |