To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #40,207 - 2/9/21 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi 4 StarTech USB 3.0 to SATA |
| Test #20,137 - 4/23/20 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend JetDrive |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend SSD |
| Test #20,866 - 4/26/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable SSD 500GB on Pi 4 |
| Test #12,364 - 3/13/20 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,719 - 5/28/20 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA1000M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #26,553 - 6/6/20 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme SSD |
| Test #56,666 - 2/10/22 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | PI 4 |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD ADATA SU650 |
| Test #52,448 - 11/11/21 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingwin M.2 NGFF NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingwin NVMe |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,530 - 12/5/21 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | DieMitchell |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 500gb with cm389 ugreen nvme/sata adapter on raspberry pi 4 4gb |
| Test #11,553 - 3/5/20 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Senneseph |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Raspberry Pi4 |
| Test #2,564 - 9/25/19 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,385 - 3/11/24 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,474 |
| User: | ndaru |
| Brand: | MidasForce Lightning SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | MidasForce MidasForceSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Mida 128 Gb with ugreen enclosure to usb adapter |
| Test #53,000 - 11/23/21 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,474 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 883 DCT Datacenter Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD883DCT960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 883 DCT (Data Center SSD) on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #46,042 - 5/25/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,474 |
| User: | alex |
| Brand: | AData SP550 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP550 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adapta sp550 on pi4 using startech sata to usb adapter. |
| Test #128,338 - 10/31/25 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #71,726 - 7/22/23 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #2,996 - 10/14/19 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,323 - 4/14/23 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,688 - 6/25/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 3 |
| Test #53,652 - 12/7/21 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,471 |
| User: | SBK |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD 1TB on Pi4 using UGREEN USB C 3.1 Gen2 SATA III adapter and AMazon Basic USB-HUB USB-C 3.1 and Goobay 45400 2 in 1 Superspeed Adapter USB 3.0 |