To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #51,924 - 10/31/21 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,385 |
| User: | christhemaxx |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme samsung 256gb in SSK enclosure @PI4 8GB |
| Test #42,325 - 3/19/21 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500G SDD on pi4 via USB2.0 port |
| Test #4,252 - 11/27/19 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #7,609 - 1/26/20 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,385 |
| User: | anzoni |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb ssd |
| Test #12,458 - 3/14/20 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G1014 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #14,223 - 3/29/20 2:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung model: SSD 850 EVO mSATA 500GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #16,701 - 4/11/20 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk SSD Extreme on Pi 4 |
| Test #42,356 - 3/19/21 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #98,000 - 11/13/24 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 850 |
| Test #131,348 - 2/8/26 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC GreenM.22280240GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #24,840 - 5/19/20 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD960PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960 Pro 250 Pi4B Wanfocyo NVMe enclosure |
| Test #25,492 - 5/25/20 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS1311480GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pony cs1311 ssd pi 4 startech sata to usb adapter |
| Test #93,757 - 8/31/24 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,383 |
| User: | Macksize |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,808 - 2/14/22 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,713 - 2/20/20 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #10,095 - 2/22/20 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kexin |
| Test #7,947 - 2/1/20 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,381 |
| User: | pat |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250GB SSD on Pi 4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #18,764 - 4/17/20 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 SSD |
| Test #12,206 - 3/11/20 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,816 - 3/12/22 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,380 |
| User: | Lou |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk SSD Pi4 8GB |