To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #60,802 - 6/29/22 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | temp |
| Test #61,240 - 7/17/22 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,412 |
| User: | Gaartok |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue WDS500G2B0B on Pi 4 using DeskPi M.2 to SATA to USB adapter |
| Test #55,407 - 1/11/22 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RasPi400-Eluteng-WDblueSN570-250G |
| Test #48,197 - 7/24/21 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on Pi 4 |
| Test #97,594 - 11/7/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi560 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi560 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Verbatim Vi560 S3 M.2 SSD - 256GB using Geekworm for Raspberry Pi 4, X862 V2.0 M.2 NGFF SATA SSD Storage Expansion Board with USB 3.1 Connector Support Key-B 2280 SSD |
| Test #77,935 - 1/21/24 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,412 |
| User: | kinglocar |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb3 Mokin 125gb |
| Test #8,034 - 2/3/20 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 Kingston A400 |
| Test #7,901 - 1/31/20 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,410 |
| User: | itmika |
| Brand: | SKHynix SC308 2.5" SATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS120G32TND-N1A2A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hynix SSD on pi 4 using ICY BOX SATA to USB3 |
| Test #8,932 - 2/16/20 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vetrex 4 512GB |
| Test #27,723 - 6/22/20 3:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ ARC 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ ARC100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Storage Solutions Arc 100 Series 240GB with SKL TECH USB 3.0 SATA III Hard Drive Adapter Cable (Amazon) |
| Test #72,365 - 8/16/23 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian N400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingDian NGFF2280128GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PiPop 2ghz NVME |
| Test #47,269 - 7/1/21 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV100-256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico NVMe SSD 256 GB on RPI4b |
| Test #43,747 - 4/11/21 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital WD Blue SN550 NVMe M.2 2280 1TB on Rasp-pi4 with ELUTENG M.2 NVME and SATA NGFF Enclosure Dual Protocol USB3.1 GEN2 |
| Test #25,078 - 5/21/20 6:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,409 |
| User: | DST |
| Brand: | Pioneer APS-XS03 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Pioneer APS-XS03-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pioneer 240GB SSD on Pi 4 USB3 |
| Test #12,954 - 3/19/20 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Tammuz 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Tammuz SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EneloopAA-JMS579 |
| Test #40,608 - 2/17/21 8:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,408 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,267 - 11/8/21 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,408 |
| User: | seismomanSDR |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter SDR |
| Test #76,093 - 12/18/23 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler Max 245GB USB-A on Pi 4 |
| Test #7,463 - 1/22/20 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #1,850 - 9/3/19 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Curr |