To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,886 - 12/15/23 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Yucun SH00R060GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | My SSD |
| Test #85,715 - 4/23/24 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TZ drugic |
| Test #63,748 - 10/26/22 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssdtest |
| Test #68,771 - 3/27/23 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec P3-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | New Disk |
| Test #1,932 - 9/5/19 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,406 |
| User: | OverclockedPi4 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #42,213 - 3/17/21 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,406 |
| User: | raspiric |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD blue 250 gb ssd on ugreen 2.5inch enclosure usb-c pid 50743 |
| Test #88,132 - 5/29/24 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,406 |
| User: | steingate9 |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AMZ 2 NVME on OrangePi3B |
| Test #1,577 - 8/24/19 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,523 - 3/14/20 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,405 |
| User: | taisau |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung portable t5 250gb (blue) |
| Test #23,836 - 5/9/20 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,405 |
| User: | f38eb |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,066 - 3/28/20 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,404 |
| User: | johan hasson |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX 240GB Pi4 with StarTEch sata to USB |
| Test #48,360 - 7/28/21 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,558 - 2/13/20 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAV256TBN-1AR15ABHA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspi4, m2 SSD 256GB |
| Test #4,654 - 12/4/19 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,404 |
| User: | Axius |
| Brand: | SanDisk X110 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk X1102.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ASM1153E adaptor with Sandisk X110 120GB SSD |
| Test #76,067 - 12/17/23 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot 310 on Pi 4 using ELUTENG M.2 SSD Enclosure Adapter |
| Test #21,668 - 4/29/20 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba SSD using Qnine NVME to USB adapter |
| Test #123,285 - 6/6/25 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,403 |
| User: | hotbrandon |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 480GB on Pi4 using VL716-based external SSD enclosure |
| Test #124,280 - 7/4/25 9:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,658 - 2/15/20 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #9,534 - 2/19/20 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Blitzwolf 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Blitzwolf SSD256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | REST |