To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,708 - 6/22/20 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250Gb on Pi 4 using ASM1153 chipset SATA to USB adapter |
| Test #81,388 - 3/11/24 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green SN350 NVMe on Pi5 using Icybox NVMe to USB adapter |
| Test #52,956 - 11/22/21 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Pro nvme on Pi 4 using JEYI M.2 External Adapter |
| Test #73,666 - 10/10/23 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Fikwot FN2031TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PI test |
| Test #74,747 - 11/20/23 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia ASM105x |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intensio 128GB SSD on Pi 4 (2.1GHz) using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #74,454 - 11/17/23 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB SATA |
| Test #61,087 - 7/12/22 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | ScorpionX |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro on Pi 4 (4GB) using Sabrent SATA to USB adapter (EC-UK30) |
| Test #51,131 - 10/10/21 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,981 - 10/20/25 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | |
| Note: | Crutial using SATA to USB |
| Test #131,814 - 2/24/26 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m2ssd-usbconverter |
| Test #71,610 - 7/19/23 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | x8 on pi400 default clock |
| Test #53,826 - 12/11/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 USB SSD |
| Test #27,584 - 6/21/20 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,585 - 3/24/20 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 120GB on Pi 4 |
| Test #57,845 - 3/13/22 6:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 870 EVO on Pi 4B using Sabrent NVMe enclosure USB 3.2 |
| Test #8,315 - 2/8/20 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Extreme Portable SSD SanDisk 1TB |
| Test #1,294 - 8/11/19 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS820S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #11,318 - 3/3/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #43,015 - 3/29/21 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 usin Inateck SATA to USB adapter |
| Test #117,027 - 5/11/25 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |