To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #101,366 - 1/8/25 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #13,689 - 3/25/20 4:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHPCXB7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #44,119 - 4/19/21 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,330 |
| User: | ssz3 |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi4, ORICO RTL 9210 USB3 enclosure, 960 evo |
| Test #52,107 - 11/4/21 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 4Gb |
| Test #68,670 - 3/24/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Marten |
| Test #60,752 - 6/27/22 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,330 |
| User: | nibz78 |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec Z3Plus-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB SSD Z3 Plus |
| Test #23,395 - 5/6/20 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | VallThore |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra Metal |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD15NMVW-11AV3S2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements 1.5TB RPI4 (4GB) OC |
| Test #28,284 - 6/29/20 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda FastSSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BarracudaFastSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BarraCuda Fast SSD on Pi4 using USB 3.1 |
| Test #17,003 - 4/11/20 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pie4b Verbatim100g |
| Test #46,242 - 5/31/21 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA AU800 |
| Test #49,488 - 8/25/21 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | PaulS |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro (500 GB) using Sabrent USB Type-C M.2 PCIe NVMe enclosure (EC-SNVE) |
| Test #55,552 - 1/14/22 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #48,464 - 8/1/21 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 M.2 (CPU MHz:2,000) |
| Test #53,882 - 12/12/21 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd blue sn550 on rpi400 |
| Test #42,903 - 3/28/21 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,328 |
| User: | Sproessling |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,551 - 1/14/22 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,328 |
| User: | Sven |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ICY Box WD Blue SN570 500 GB |
| Test #12,335 - 3/12/20 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | fhem |
| Test #25,939 - 5/30/20 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,328 |
| User: | ss |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 535 SSD on Pi4 with Startech adapter |
| Test #25,404 - 5/24/20 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | AnthonyD42 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Geekwork X825 SATA to USB adapter |
| Test #28,417 - 7/1/20 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | Benn |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 500GB 860 EVO |