To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #66,272 - 1/20/23 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | zzzski |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung980pro ON CM4 using super6c |
| Test #70,013 - 5/8/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Phison256 Pi400 ext RTL |
| Test #58,146 - 3/21/22 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #97,922 - 11/12/24 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #41,281 - 3/2/21 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WDC Blue 250 m.2 Pi 4 Aragaon One m.2 case |
| Test #53,695 - 12/9/21 3:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,326 |
| User: | Pearl.852 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi-4 (over-clocked to 2.0 GHz) |
| Test #47,096 - 6/26/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,270 - 2/3/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #61,401 - 7/25/22 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power M.2 ssd |
| Test #27,673 - 6/22/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair Force MP510 240 GB NVMe on Pi 4 using FIDECO M.2 NVME External SSD Enclosure USB 3.1 |
| Test #41,565 - 3/7/21 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,223 - 3/11/20 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot SSD 120gb on Pi 4 usin Axagon SATA to USB adapter |
| Test #23,521 - 5/7/20 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | VallThore |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite Portable 240G |
| Test #51,741 - 10/27/21 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #5,693 - 12/25/19 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 240 ssd |
| Test #63,534 - 10/17/22 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | qazwsx |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,504 - 3/20/23 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | marten |
| Test #69,239 - 4/11/23 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goldenfir SSD1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goldenfir SSD on Pi 4 4Go in Nespi 4 Case |
| Test #22,267 - 5/1/20 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme SSD on Pi 4 |
| Test #11,562 - 3/5/20 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,323 |
| User: | Peter |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec Z3 My Life Space 128GB on Pi4 USB 3.0 to type C |