To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #124,881 - 7/19/25 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS480G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi5 |
| Test #18,747 - 4/17/20 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SANDISK |
| Test #77,820 - 1/20/24 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ugreen-adater |
| Test #64,633 - 11/30/22 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | scandisk |
| Test #67,782 - 3/2/23 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS1TMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #54,510 - 12/23/21 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi400 w/samssd |
| Test #46,234 - 5/31/21 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung portable SSD T5 |
| Test #19,965 - 4/23/20 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,321 |
| User: | etb |
| Brand: | Baititon 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Baititon BT58SSD07S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Baititon SSD120 on Pi4 using a Sabrent USB 3.0 |
| Test #14,844 - 4/5/20 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | rpi4ssd |
| Test #27,826 - 6/23/20 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | furriephillips |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingDian Original Brand S400 120GB SSD |
| Test #25,423 - 5/25/20 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | Ray Donnelly |
| Brand: | Intel Optane 800p Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel 800PSSDPEK1W120GADNVMe |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | UGREEN ASMedia 174c:2362 NVME to USB adapter with USB model: 800P SSD PEK1W120GAD NVMe size: 110.28 GiB |
| Test #26,585 - 6/7/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | Hrothgaar |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Pi 4 via USB 3 |
| Test #40,978 - 2/24/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | binky |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T1B0B-00AS40 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue NVMe SSD in Argon M.2 Case |
| Test #47,483 - 7/6/21 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #74,055 - 11/1/23 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,863 - 10/30/22 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,319 |
| User: | olliko |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #8,211 - 2/6/20 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ASM1051 SATA 3Gb/s bridge adapter |
| Test #56,471 - 2/6/22 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #21,624 - 4/29/20 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T5 |
| Test #10,309 - 2/24/20 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO Sata M.2 using UGreen M.2 Portable Enclosure |