To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #60,210 - 6/6/22 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 240gb |
| Test #58,435 - 3/29/22 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,357 |
| User: | The Doug |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Test #8,865 - 2/16/20 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #20,484 - 4/25/20 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 SSD on Pi 4 using Amazon ASIN: B01N2JIQR7 USB 3.0 to SATA adapter cable |
| Test #40,767 - 2/20/21 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,357 |
| User: | zachsz |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 w/ 860 EVO |
| Test #18,958 - 4/18/20 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #28,167 - 6/27/20 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-256 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KingSpec 240gb mSATA + Blueendless mSATA USB 3.0 Adapter |
| Test #66,658 - 1/28/23 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,356 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,726 - 1/30/23 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 960pro nvme pi4b |
| Test #98,552 - 11/21/24 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,356 |
| User: | something |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB Using ugreen sata adapter |
| Test #100,531 - 12/26/24 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,355 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 128gb SSD sp Orico 3.0 |
| Test #49,069 - 8/14/21 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #44,178 - 4/20/21 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial Startech SATA 3.1 USB Ubuntu Mate R Pi 400 |
| Test #43,654 - 4/10/21 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,354 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo870 sata ssd/pi4/8g/twisterOS |
| Test #46,888 - 6/21/21 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP550 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP550 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata su650 |
| Test #57,350 - 2/25/22 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #45,111 - 5/9/21 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | a1 |
| Test #26,919 - 6/12/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #26,647 - 6/8/20 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | waiterKK |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst on Raspberry Pi OS - rpi 4 4GB, clocked to 2GHz |
| Test #12,569 - 3/15/20 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SVP200S360G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |