To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #27,162 - 6/15/20 10:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,365 |
| User: | leigh |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 ssd on rpi4 startech sata to usb |
| Test #51,642 - 10/25/21 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,365 |
| User: | leppen |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #51,798 - 10/29/21 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | DCK |
| Test #58,649 - 4/6/22 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,365 |
| User: | atsuyaort |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 |
| Test #20,182 - 4/24/20 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO4TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | IIiI dont remember sorry |
| Test #8,284 - 2/8/20 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,364 |
| User: | johnnymnemonic |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,432 - 2/11/20 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | y |
| Test #9,203 - 2/17/20 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S371920G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #91,050 - 7/16/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 3D SSD SanDisk |
| Test #50,584 - 9/23/21 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,381 - 5/24/20 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,361 |
| User: | kimchee |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi 4 OC 1.75 GHz |
| Test #23,670 - 5/8/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,361 |
| User: | ArtBrayko |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #24,244 - 5/13/20 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,581 - 7/9/21 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO M.2 1TB on Pi 4B 4GB using Argon ONE M.2 Case SATA to USB |
| Test #67,505 - 2/22/23 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | vvv |
| Test #92,416 - 8/7/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,359 |
| User: | Snark |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | A3A564 on Orange Pi 5 Plus - Architecture: aarch64 - OS: Ubuntu 24.04 LTS |
| Test #54,218 - 12/18/21 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,358 |
| User: | Charli |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kington A400 SSD |
| Test #10,404 - 2/25/20 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT750MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CrucialMX300 SATA SSD on Pi 4 using ELUTENG SATA to USB 3.0 |
| Test #11,869 - 3/8/20 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD on Pi 4 |
| Test #22,718 - 5/3/20 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |