To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #4,608 - 12/3/19 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | ramwal |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 portable SSD on Pi 4 |
| Test #9,191 - 2/17/20 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | SSD |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable 500 gb ssd |
| Test #43,259 - 4/3/21 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | Old6Fitty.1 |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #51,585 - 10/24/21 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | pmaco |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 Inatec dual sata USB adapter |
| Test #56,021 - 1/27/22 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,260 - 9/13/21 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_BLACK SN750 250gb |
| Test #62,410 - 9/3/22 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 2.5 500GB SATA SSD using Ugreen SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #23,385 - 5/6/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatin USB SSD |
| Test #24,120 - 5/12/20 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #27,440 - 6/19/20 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 120gb with TooGoo SATA to USB adaptar (same as StarTech adapter I believe) |
| Test #88,014 - 5/28/24 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | OpenBox |
| Brand: | HP eMMC (DA412) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | HP DA412 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePi5B core disk |
| Test #62,489 - 9/6/22 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | staratlas |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZMTE256HMHP-00007 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #84,564 - 4/11/24 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M-128G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #11,996 - 3/9/20 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,350 |
| User: | Rjwynne |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable 500GB SSD |
| Test #18,762 - 4/17/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BW080A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel 530 ssd on pi 4 using jmicron |
| Test #54,355 - 12/20/21 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD850EVO using JMicron on Pi400 |
| Test #60,190 - 6/5/22 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #10,232 - 2/24/20 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SANDISK |
| Test #6,693 - 1/10/20 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX300/Pi4 VL805(AD) AsMedia SATA to USB |
| Test #45,873 - 5/21/21 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2.5 SSD on Pi 4 B 8GB |