To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #131,814 - 2/24/26 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m2ssd-usbconverter |
| Test #71,610 - 7/19/23 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | x8 on pi400 default clock |
| Test #53,826 - 12/11/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 USB SSD |
| Test #27,584 - 6/21/20 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,585 - 3/24/20 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 120GB on Pi 4 |
| Test #57,845 - 3/13/22 6:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 870 EVO on Pi 4B using Sabrent NVMe enclosure USB 3.2 |
| Test #8,315 - 2/8/20 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Extreme Portable SSD SanDisk 1TB |
| Test #1,294 - 8/11/19 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS820S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #11,318 - 3/3/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #43,015 - 3/29/21 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 usin Inateck SATA to USB adapter |
| Test #117,027 - 5/11/25 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,550 - 1/15/24 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi 4 w/ Intenso M.2 SSD TOP |
| Test #24,210 - 5/13/20 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW M3240GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Sunbow m3 240GB msata with jms578 usb adaptor. |
| Test #23,363 - 5/6/20 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG01020 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #21,234 - 4/28/20 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #40,842 - 2/21/21 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | gloubi-boulga |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | grappe-241 (ubuntu nvme) |
| Test #10,140 - 2/23/20 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,030 - 8/17/22 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,953 - 2/6/23 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patrio P300 M.2 PCIegen 3x4 NVME on PI 4 using ADWITS case usb 3.1 gen2 |
| Test #58,860 - 4/14/22 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |