To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #81,646 - 3/15/24 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5-4Gb inland sata-usb3.0 inland 128Gb Pro Sata |
| Test #74,890 - 11/23/23 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | Pulver |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO with Deltaco USB-Sata adapter |
| Test #74,770 - 11/20/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 Shield 1TB on Pi 4 |
| Test #68,063 - 3/8/23 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon40 |
| Test #69,966 - 5/6/23 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac 128 GB SSD on Pi 4 using Ugreen adapter |
| Test #75,119 - 11/27/23 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,596 - 12/8/23 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,369 - 6/4/20 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,533 - 3/22/21 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #23,234 - 5/5/20 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #74,859 - 11/22/23 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,342 |
| User: | Arek |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG50ZNS256G 256GB on Pi 4 using RTL9210 USB adapter |
| Test #81,388 - 3/11/24 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green SN350 NVMe on Pi5 using Icybox NVMe to USB adapter |
| Test #27,708 - 6/22/20 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250Gb on Pi 4 using ASM1153 chipset SATA to USB adapter |
| Test #52,956 - 11/22/21 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Pro nvme on Pi 4 using JEYI M.2 External Adapter |
| Test #73,666 - 10/10/23 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Fikwot FN2031TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PI test |
| Test #74,747 - 11/20/23 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia ASM105x |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intensio 128GB SSD on Pi 4 (2.1GHz) using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #74,454 - 11/17/23 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB SATA |
| Test #61,087 - 7/12/22 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | ScorpionX |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro on Pi 4 (4GB) using Sabrent SATA to USB adapter (EC-UK30) |
| Test #51,131 - 10/10/21 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,981 - 10/20/25 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | |
| Note: | Crutial using SATA to USB |