To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,526 - 7/31/22 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIESSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | f1 |
| Test #21,813 - 4/30/20 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | integral P series 5 |
| Test #26,732 - 6/9/20 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Sheik |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 Raspbian OS 64 bits beta using StarTech SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #41,371 - 3/4/21 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00Y |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #42,607 - 3/23/21 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | billsidea |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pny ssd |
| Test #43,555 - 4/8/21 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA1TB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #78,007 - 1/22/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | awsb |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech 3.1 usb adapter SATA uasp |
| Test #60,198 - 6/6/22 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,024 - 2/17/20 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | Clement |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 + STARTECH ADAPTER USB 3 + BX500 240GB |
| Test #10,056 - 2/22/20 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 ssd |
| Test #9,199 - 2/17/20 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba KSG60ZMV256GM.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #10,611 - 2/26/20 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,275 |
| User: | helmi9 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High Performance 128GB on Pi 4 using ICY BOX SATA to USB adapter |
| Test #104,188 - 2/22/25 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,275 |
| User: | raspida |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi bookworm |
| Test #52,487 - 11/12/21 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk 500Mb external SSD |
| Test #70,471 - 5/25/23 11:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,274 |
| User: | raspithek |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,401 - 3/17/23 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,486 - 4/18/23 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNS100256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,382 - 11/20/22 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | astro |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | External ADATA SSD |
| Test #58,385 - 3/28/22 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | gny |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240 GB SSD on Pi 4 (32-bit Bullseye) using StarTech SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #73,355 - 9/28/23 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung 980 S2Pi NVME adaptor |