To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #14,244 - 3/29/20 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,852 - 1/21/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso Portable SSD |
| Test #10,789 - 2/28/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | integral ssd 120gb |
| Test #53,118 - 11/26/21 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #45,196 - 5/11/21 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,248 |
| User: | ANCIENTKING1 |
| Brand: | SKHynix SC210 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC210mSATA256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test |
| Test #27,540 - 6/20/20 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 120gb |
| Test #68,189 - 3/11/23 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #7,830 - 1/30/20 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO on Pi 4 using Axagon Super Slim 6G usb enclosure |
| Test #10,096 - 2/22/20 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital WDS500G2B0A on Startech SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #8,375 - 2/9/20 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,246 |
| User: | FreudianSlip |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Pi 4 |
| Test #9,441 - 2/18/20 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CT180A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,695 - 2/27/20 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi 4 |
| Test #7,793 - 1/29/20 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,246 |
| User: | Dexter |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO and Adapter Unitek Y-3036 |
| Test #68,033 - 3/7/23 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba MQ01ABD100V |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | hdd usb |
| Test #75,413 - 12/4/23 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 250GB SATA over USB |
| Test #80,047 - 2/23/24 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK USB3 on RaspberryPi4 |
| Test #67,249 - 2/15/23 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PDP3128B-AA1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVe M2 in Pi 400 using Realtek USB Adapter |
| Test #11,710 - 3/7/20 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,245 |
| User: | Ebola |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Evo860500GB |
| Test #14,478 - 4/1/20 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,244 |
| User: | Markus |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 2020-04-01-Test |
| Test #12,336 - 3/12/20 7:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1111 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY SSD2SC120GC2DF08T2-T |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY XLR8 120 GB SSD on Pi 4 using Qicient 2.5 to USB C Enclosure |