To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #47,323 - 7/2/21 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 4B |
| Test #43,875 - 4/14/21 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Rilyntar |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ubuntu 20.10+Crucial BX500 480gb+Startech 3.1 |
| Test #13,656 - 3/25/20 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,264 - 2/11/21 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Western Digital Black 500GB via USB adapter |
| Test #25,967 - 5/30/20 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Exterme Portable SSD |
| Test #7,637 - 1/26/20 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,253 |
| User: | rossh |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 M.2 SSD using UGREEN M.2 SSD Enclosure USB C to M.2 SATA 3 |
| Test #49,633 - 8/28/21 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400, Pi 4, StarTech SATA to USB 3.0 |
| Test #54,559 - 12/25/21 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a |
| Test #55,523 - 1/14/22 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | RPI.VN |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZNLN128HAHQ-00007 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI.VN |
| Test #23,665 - 5/8/20 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD |
| Test #14,454 - 4/1/20 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,515 - 4/20/20 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec |
| Test #128,187 - 10/26/25 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,765 - 12/10/21 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,135 - 1/2/20 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ja |
| Test #9,868 - 2/21/20 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 128GB SSD on Pi4 using QNINE SATA to USB3.0 adapter |
| Test #10,743 - 2/27/20 7:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,251 |
| User: | phaze |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Curcial MX500 SSD on Pi 4 using ORICO 2.5in SSD Enclosure |
| Test #65,076 - 12/19/22 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8/240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN M.2 SATA enclosure |
| Test #18,068 - 4/14/20 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | neuerpi |
| Test #28,343 - 6/30/20 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |