To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #11,310 - 3/3/20 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | . |
| Test #51,030 - 10/7/21 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,302 |
| User: | rubenmb |
| Brand: | Crucial BX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,362 - 12/2/21 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,302 |
| User: | heater |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T5 512G |
| Test #12,155 - 3/11/20 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,302 |
| User: | DMC |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pny portable ssd 240GB |
| Test #42,243 - 3/18/21 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Test3 |
| Test #12,448 - 3/14/20 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,301 |
| User: | murdocklawless |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGreen USB 3.1 HDD Box ASM1053E SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge |
| Test #11,872 - 3/8/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme portable 250GB on Rasbpian RPI4 4GB |
| Test #58,032 - 3/18/22 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,301 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Ravpower 512gb portable usb-c ssd on PiOS 64bit OC@2.0ghz 8gb Pi4 no swap |
| Test #49,275 - 8/20/21 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,301 |
| User: | Parker |
| Brand: | Seagate FireCuda 520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Seagate FireCuda520SSDZP2000GM30002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Seagate Firecuda 520 2tb on CM4 using Waveshare IO-BASE |
| Test #14,207 - 3/29/20 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro SSd on Pi 4 using Inateck SATA to USB adapter |
| Test #26,435 - 6/5/20 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,300 |
| User: | d_scaq |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 4 4GB with Transcend ESD240C direct boot |
| Test #22,909 - 5/4/20 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU650 120GB SSD using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #24,283 - 5/13/20 11:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico PH100-256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 2nd test |
| Test #61,936 - 8/14/22 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,300 |
| User: | mh |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter 3.1 aarch64 |
| Test #2,891 - 10/9/19 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #93,531 - 8/27/24 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | WDC MyPassport2665 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | odroid n2 emmc |
| Test #3,094 - 10/18/19 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EVO840 |
| Test #76,847 - 1/1/24 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #50,431 - 9/17/21 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend T430S 256 GB SSD on Pi 400 using Transcend SATA to USB adapeter |
| Test #43,306 - 4/4/21 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | KenRQ |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Black SN750 NVMe M.2 SSD 1TB in an Argon One M.2 case |