To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #43,047 - 3/30/21 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,210 |
| User: | dazza |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dazza |
| Test #24,569 - 5/16/20 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,209 |
| User: | zed |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 series SSD on RPI 3 using Benfei SATA to USB adapter. My experience has been uneven. |
| Test #63,417 - 10/13/22 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Pro NVMe on Pi 4 using Inateck NVMe to USB adapter |
| Test #57,974 - 3/17/22 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,209 |
| User: | Dr.Mic |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingspec M.2 SATA 128GB 2242 on RPi 8GB with Aliexpress USB3 Adapter |
| Test #58,621 - 4/5/22 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1TB |
| Test #71,987 - 8/2/23 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | martinc |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Pi 4 Rev 1.1 |
| Test #49,733 - 8/31/21 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable SSD on Pi 4 8Gb |
| Test #50,176 - 9/11/21 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | htop |
| Test #48,417 - 7/30/21 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #11,607 - 3/6/20 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on PI using UGREEN USB C Enclosure |
| Test #126,093 - 8/27/25 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0B-00RC30 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green SSD M.2 SATA 2280 120G on Pi 4 using Argon One M.2 SATA case |
| Test #13,852 - 3/27/20 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Inferno Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Inferno60GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,381 - 5/6/20 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #47,439 - 7/5/21 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,207 |
| User: | orpheus |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO960 mvie on raspi4 |
| Test #51,312 - 10/15/21 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,292 - 3/19/21 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970EVO MOKIN USB adapter to R Pi 4 8GB |
| Test #23,268 - 5/5/20 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD 1TB on Pi 4 direct to USB |
| Test #73,058 - 9/14/23 11:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo SSD-PST250U3-BA |
| Test #61,464 - 7/28/22 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | staratlas |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZMTE256HMHP-00007 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | using USB312SAT3CB |
| Test #53,388 - 12/2/21 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z1 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z1-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z1 240GB on Pi4 USB3 |