To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #10,830 - 2/28/20 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 on Pi4 using Jmicron JMS567 SATA 6Gb/s bridge (after upgrade firmware) |
| Test #1,969 - 9/6/19 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M500 |
| Test #42,810 - 3/26/21 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 400+32bit PiOS+UGREEN USB 3.0/SSD adapter+DATA 240gb SU630 SSD |
| Test #46,702 - 6/14/21 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | AnonyMousse |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | V-NAND SSD 970 EVO Plus (NVMe M.2) + UGREEN adapter |
| Test #44,689 - 5/1/21 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #106,042 - 4/4/25 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | BababingNL |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,025 - 3/14/21 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Compute SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaSSDZA250CM10002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Segate Barracuda 256 GB Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4GB |
| Test #74,592 - 11/18/23 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #58,285 - 3/26/22 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | katamase |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung MZNLN256HAJQ-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xxx SSD on Pi 4 xxx USB Adapter |
| Test #50,782 - 9/28/21 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD BLUE M.2 2280 om Pi 4 using Argon ONE M.2 SATA to USM adapter |
| Test #50,606 - 9/24/21 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung |
| Test #44,792 - 5/3/21 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m2 card on usb adapter |
| Test #45,029 - 5/7/21 7:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingchuxing ssd 500gb Ssd |
| Test #47,925 - 7/15/21 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 500GB T5 RPi4 4GB |
| Test #20,543 - 4/25/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,202 |
| User: | FlatBadger |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300S37 on Pi4 using UGreen Powered SATA to USB adapter |
| Test #77,198 - 1/7/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #57,507 - 3/1/22 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,201 |
| User: | LGC |
| Brand: | ICY BOX M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ICY BOX IB-1816M-C31 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston SSD NV1 250GB M.2 PCI Express 3 on Pi4 using usb |
| Test #59,770 - 5/18/22 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #14,363 - 3/31/20 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,367 - 3/3/20 9:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDXP120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk extreme2 on pi4 using startech sata to usb3 |