To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #8,442 - 2/11/20 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | DraQ1 |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SUNBOW X3 120GB using iitrust USB3.0 to SATA Adapter Cable |
| Test #70,873 - 6/12/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TEAMGROUP MS30 SSD 512GB SATA III 6Gb/s |
| Test #65,841 - 1/11/23 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial P3 500GB on Pi 4 usinb Argon40 m.2 NVME |
| Test #63,656 - 10/21/22 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 in Argon One M.2 with Samsung 860 EVO M.2 500GB |
| Test #42,232 - 3/18/21 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingDian 128GB Portable SSD |
| Test #24,908 - 5/19/20 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Speed Test |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A400 SSD 240 |
| Test #19,385 - 4/19/20 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Kingstom |
| Test #8,350 - 2/9/20 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JS300 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Leven JAJS300M240C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SATA3 340 GB on Pi 4 using Ugreen Enclosure PID 60353 |
| Test #10,175 - 2/23/20 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial_CT250MX500SSD4_Drive_Test |
| Test #7,634 - 1/26/20 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | gad |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB 2.5 inch SSD using SABRENT EC-UASP SATA HARD DRIVE USB 3.0 ENCLOSURE |
| Test #54,575 - 12/25/21 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB |
| Test #63,176 - 10/3/22 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 256GB, Sabrent USB 3.1 to SATA, OC 2.0Ghz |
| Test #58,040 - 3/18/22 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,198 |
| User: | Printman_de |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspi4 8GB Trekstore 120 GB SSD, Overclock 2000 |
| Test #19,961 - 4/23/20 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #24,291 - 5/14/20 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,197 |
| User: | petter |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 ssd - Raspberrypi 4 - 4 GB version |
| Test #126,889 - 9/16/25 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,197 |
| User: | billy |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sp |
| Test #75,365 - 12/3/23 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY 120GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,556 - 12/8/23 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,197 |
| User: | Simi2437 |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar SSDNS100512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 2,5 with CSL USB 3.0 SSD Sata Adapter Converter |
| Test #41,687 - 3/9/21 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | fdt |
| Test #9,532 - 2/19/20 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY SSD on Pi 4 |