To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #64,814 - 12/7/22 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,609 - 2/14/20 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #41,735 - 3/9/21 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTS600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #16,521 - 4/10/20 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD |
| Test #67,274 - 2/15/23 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lsusb -t |
| Test #61,053 - 7/10/22 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Twister OS |
| Test #61,404 - 7/25/22 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | nibz |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 1TB portable drive via usb to pi 4 |
| Test #63,588 - 10/19/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using StarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter |
| Test #77,731 - 1/19/24 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot M.2 P300 NVME 128GB on Pi 4 in Beikell USB 3.2 Gen2*1 enclosure |
| Test #75,418 - 12/4/23 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JMicron + Samsung 960 Evo SSD |
| Test #41,325 - 3/2/21 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,190 |
| User: | Aydo |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,652 - 8/29/21 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 M.2 SSD |
| Test #13,480 - 3/23/20 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,189 |
| User: | WJP |
| Brand: | Seagate Expansion SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ExpansionSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate STJD500400 500GB |
| Test #44,615 - 4/29/21 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 (8 GB)+Ugreen USB 3.0 to SATA ASmedia asm1153E adapter+Kingston A4000 240Gb SATA SSD |
| Test #55,251 - 1/7/22 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #53,194 - 11/28/21 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,188 |
| User: | Goldfinger |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial MX500 SATA SSD in Orico enclosure 2139U3 on USB 3 RPI4 blue Port WITH QUIRKS SETTING DISABLED and on USB 3 RPI4 blue Port using USB aA to SATA Cable |
| Test #60,136 - 6/3/22 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,188 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DeskPi Pro OC 240gb SSD |
| Test #67,174 - 2/12/23 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,187 |
| User: | jimbo-pirate |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston240GB SSD on Pi4 8GB Overclocked 1750 |
| Test #42,906 - 3/28/21 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,232 - 3/29/20 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | testing |