To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #17,321 - 4/12/20 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,187 |
| User: | qh |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso-128GB-SSD-wo-quirks |
| Test #12,302 - 3/12/20 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec SSD 128 GB on RPI4 |
| Test #61,432 - 7/26/22 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on RPi 400 |
| Test #57,430 - 2/27/22 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel |
| Test #11,975 - 3/9/20 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | dogfish |
| Test #24,625 - 5/17/20 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,185 |
| User: | oldA |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 with StarTech SATA to USB in Pi 4 |
| Test #50,638 - 9/25/21 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 64GB SD Card |
| Test #83,294 - 3/30/24 4:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #71,315 - 7/3/23 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Libre Renegade with SSD via USB |
| Test #11,252 - 3/2/20 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zheino mSATA Q3 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | CHN MSATAQ3-120 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Zheino 120GB mSATA SSD on Pi 4 using Nekteck Aluminum mSATA to USB 3.1 SSD Enclosure |
| Test #7,587 - 1/24/20 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,184 |
| User: | DD |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB SSD on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #27,639 - 6/22/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Western Digital model: WDS250G2B0A-00SM50 on Pi 4 using ASM1153E SATA 6Gb/s bridge UAS mode |
| Test #27,692 - 6/22/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD500GB ssd udev trim rule mount discard Eluteng adapter |
| Test #25,721 - 5/28/20 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 850EVO |
| Test #9,905 - 2/21/20 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #61,119 - 7/13/22 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,305 - 3/19/21 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,739 - 11/18/21 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | test |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDNO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dd if=/dev/zero of=test bs=1048576 count=200 |
| Test #52,367 - 11/10/21 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,182 |
| User: | tatwaffe |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD BX500 Raspi Pi4 |
| Test #65,065 - 12/19/22 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,182 |
| User: | KDE Plasma |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisc 256SSD/Startech |