To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #13,476 - 3/23/20 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #21,088 - 4/27/20 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,241 |
| User: | kiru |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840PRO 128GB SSD on ugreen SATA to USB adapter |
| Test #26,231 - 6/1/20 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #8,742 - 2/16/20 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,452 - 11/11/21 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,403 - 11/11/21 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,239 |
| User: | xsf |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240Go CT240BX500SSD1 on Pi 4 / StarTech SATA to USB adapter |
| Test #48,900 - 8/10/21 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,239 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend TS128GMSA230S on Pi 4 using Geekworm X857 mSATA SSD Shield |
| Test #8,702 - 2/15/20 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,239 |
| User: | tknofrank |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 960 pro pi4 |
| Test #77,878 - 1/21/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,239 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU 650NS38 with 52pi NAS case |
| Test #60,404 - 6/13/22 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 SSD on Pi 4 using iitrust USB 3.0 to SATA adapter |
| Test #63,246 - 10/6/22 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | clear |
| Test #26,382 - 6/4/20 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Team 1Tb SSD w/Vantec NexStar 6G |
| Test #28,224 - 6/28/20 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk SSD SDSSDE60-1T00-GH25 |
| Test #27,381 - 6/18/20 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 128GB |
| Test #14,963 - 4/6/20 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW120A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD120G on Pi 4 using Startech SATA SA |
| Test #56,083 - 1/29/22 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Pro Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY PROELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Pro Elite Gen 2 USB 3.1 Type C External SSD Drive |
| Test #54,921 - 1/1/22 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #52,454 - 11/12/21 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital WDS500G2B0B WD Blue M.2 SATA on Pi 400 using UGREEN M.2 SATA SS Enclosure USB 3.1 Gen 2 |
| Test #12,071 - 3/10/20 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Savage |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SHSS37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD HyperX Savage 240GB on Geekworm X825 (ASMEDIA 1153 chip) |
| Test #40,486 - 2/15/21 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Rocket NVMe M.2 256mb |