To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #1,350 - 8/14/19 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,227 |
| User: | TourniquetRules |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,127 - 2/7/24 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot BurstElite480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent SSD on Pi 4 |
| Test #11,129 - 3/1/20 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #56,685 - 2/11/22 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,226 |
| User: | m0u53 |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Emtec X150480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | emtech x150 480gb pi 4 b 2g |
| Test #58,015 - 3/18/22 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,226 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Adapter |
| Test #61,704 - 8/5/22 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #19,795 - 4/22/20 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Pro Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | HP SSDS700Pro128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP SSD 120Gb over Ozone USB 3.0adapter |
| Test #18,600 - 4/16/20 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,225 |
| User: | Dicko4 |
| Brand: | AData XPG SX900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SX900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata 64GB SSD on RPi4 using unknown SATA to USB3 adapter |
| Test #27,629 - 6/21/20 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung QVO 1TB with ELUTeng adapter |
| Test #52,453 - 11/12/21 2:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,869 - 3/14/22 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #11,963 - 3/9/20 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Usb drive |
| Test #51,147 - 10/10/21 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 SSD on pi 4 using ASMedia Technology Inc. X825 |
| Test #13,306 - 3/22/20 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 240 Go Pi 4 |
| Test #41,656 - 3/8/21 11:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 1TB |
| Test #70,237 - 5/18/23 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP SSD S700 120GB on Pi 4 using Argon One M.2 |
| Test #52,115 - 11/4/21 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,222 |
| User: | dolfs |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable SSD |
| Test #43,584 - 4/8/21 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec P3-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingspec SSD |
| Test #47,678 - 7/12/21 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme |
| Test #12,515 - 3/14/20 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |