To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,726 - 2/20/20 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #20,239 - 4/24/20 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Pyro Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Pyro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pyro 120 (old) on Pi4 with Sharkoon Type C Case |
| Test #24,504 - 5/16/20 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 on Pi 4 using Samsung USB3/SSD adapter |
| Test #13,062 - 3/20/20 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 120GB startech usb to sata |
| Test #13,582 - 3/24/20 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | My setup |
| Test #67,475 - 2/21/23 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | verbatim |
| Test #65,464 - 1/3/23 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 using UGREEN USB3.0 Case |
| Test #58,203 - 3/23/22 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SMS200S3120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Tres |
| Test #26,419 - 6/5/20 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG01111 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDS500G3 X0C-00SJG0 |
| Test #26,634 - 6/8/20 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | Mich |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZAgility3 |
| Test #4,316 - 11/28/19 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia USB3.1Storage |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #74,296 - 11/17/23 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | BB |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Transcend TS2TMTE220S |
| Test #10,422 - 2/25/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX SH100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SH100S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd pi4 |
| Test #56,998 - 2/17/22 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,228 |
| User: | ifightcrime |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial MicronX8SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X8 1TB SSD on Pi 4 |
| Test #69,314 - 4/13/23 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsun 950 Pro Using pm Pi400 using Volans M.2 NVME adapter (Realtek model: RTL9210B) |
| Test #63,416 - 10/13/22 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Pro NVMe on Pi 4 2GB using Inateck NvMe to USB adapter |
| Test #63,798 - 10/27/22 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Viper VPN100 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Patriot ViperM.2VPN100 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8GB, PCIE USB CARD, Patriot Viper NVME in USB enclosure |
| Test #55,411 - 1/11/22 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,228 |
| User: | malonso |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gigabyte 120Gb on Pi4 using StarTech SATA |
| Test #74,346 - 11/17/23 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung ssd |
| Test #10,708 - 2/27/20 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,227 |
| User: | BFMersion |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120Gb on Pi4 using StarTech SATA to USB adapte |