To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #13,852 - 3/27/20 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Inferno Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Inferno60GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,381 - 5/6/20 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #47,439 - 7/5/21 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,207 |
| User: | orpheus |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO960 mvie on raspi4 |
| Test #51,312 - 10/15/21 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,292 - 3/19/21 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970EVO MOKIN USB adapter to R Pi 4 8GB |
| Test #23,268 - 5/5/20 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD 1TB on Pi 4 direct to USB |
| Test #73,058 - 9/14/23 11:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo SSD-PST250U3-BA |
| Test #61,464 - 7/28/22 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,206 |
| User: | staratlas |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZMTE256HMHP-00007 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | using USB312SAT3CB |
| Test #53,388 - 12/2/21 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z1 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z1-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z1 240GB on Pi4 USB3 |
| Test #77,311 - 1/10/24 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 on Pi 5 |
| Test #10,830 - 2/28/20 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 on Pi4 using Jmicron JMS567 SATA 6Gb/s bridge (after upgrade firmware) |
| Test #1,969 - 9/6/19 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M500 |
| Test #42,810 - 3/26/21 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 400+32bit PiOS+UGREEN USB 3.0/SSD adapter+DATA 240gb SU630 SSD |
| Test #46,702 - 6/14/21 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | AnonyMousse |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | V-NAND SSD 970 EVO Plus (NVMe M.2) + UGREEN adapter |
| Test #44,689 - 5/1/21 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #106,042 - 4/4/25 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | BababingNL |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,025 - 3/14/21 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Compute SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaSSDZA250CM10002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Segate Barracuda 256 GB Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4GB |
| Test #74,592 - 11/18/23 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #58,285 - 3/26/22 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | katamase |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung MZNLN256HAJQ-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xxx SSD on Pi 4 xxx USB Adapter |
| Test #50,782 - 9/28/21 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD BLUE M.2 2280 om Pi 4 using Argon ONE M.2 SATA to USM adapter |