To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #60,298 - 6/10/22 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,127 |
| User: | the3ngineer |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD BLue 500GB M2 SATA3 via USB3 on ARGON One M2 and PI4 |
| Test #73,716 - 10/13/23 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS512GESD300S |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | transcend_10gbit-ssd_usb-drive |
| Test #12,284 - 3/12/20 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,931 - 1/21/24 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asdf |
| Test #24,275 - 5/13/20 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB SSD on a Pi 4 using Pimoroni SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #74,328 - 11/17/23 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 |
| Test #62,173 - 8/23/22 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,126 |
| User: | Zloy |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,907 - 5/21/21 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,019 - 4/20/22 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | integral usb 3.1 120gb ssd |
| Test #11,667 - 3/6/20 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,247 - 5/13/20 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,124 |
| User: | ross |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #26,386 - 6/4/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #42,021 - 3/14/21 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240 GB Startech SATA to USB 3.1 R Pi 400 4GB |
| Test #60,620 - 6/22/22 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial cx 250 Gb |
| Test #10,628 - 2/26/20 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,123 |
| User: | Alexandre |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Emtec X150120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EMTEC Power Plus 120 Gb on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #2,990 - 10/14/19 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #28,189 - 6/27/20 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | CMPP |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4B8 PiOS 64-bit (USB 3.0 to M.2 NGFF SATA Micron 256GB) |
| Test #24,243 - 5/13/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite |
| Test #50,403 - 9/17/21 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | JonBenNoah |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDBlue 500GB on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #54,960 - 1/1/22 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SVP200S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD Now 200 |