To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #54,960 - 1/1/22 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SVP200S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD Now 200 |
| Test #46,689 - 6/14/21 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | ASp |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD on Pi 4 |
| Test #61,236 - 7/17/22 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | wexus |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo860 |
| Test #59,152 - 4/24/22 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,541 - 1/5/23 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,838 - 2/3/23 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,028 - 4/12/20 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #26,463 - 6/5/20 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #54,309 - 12/19/21 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #49,981 - 9/6/21 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Vthetech |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 64GB SATA III 6Gb/s MSA370 mSATA Solid State Drive (TS64GMSA370) |
| Test #48,136 - 7/22/21 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test NVME samsung 980 usb3.1 |
| Test #61,507 - 7/30/22 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung |
| Test #64,185 - 11/13/22 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | astro |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A200 Argon One M2 sata case |
| Test #12,975 - 3/19/20 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #14,472 - 4/1/20 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #27,746 - 6/22/20 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 using UGreen SATA to USB3 adapter |
| Test #76,476 - 12/25/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #90,979 - 7/14/24 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 4gb startech adapter |
| Test #9,790 - 2/20/20 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket Nano |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent ROCKET-nano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #69,128 - 4/7/23 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI4B ORICO M.2 SSD Hynix 256 gig |