To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #71,893 - 7/29/23 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500GB with Sarbrent USB3 to Sata adapter |
| Test #66,949 - 2/6/23 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI04 8GB with Philips portable SSD 256GB |
| Test #68,732 - 3/26/23 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 950 Evo on Pi 4 |
| Test #71,620 - 7/20/23 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Saud |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston Nv1 500Gb Nvme on Pi4 8GB using SSK Aluminum M.2 SSD Enclosure Adapter |
| Test #52,134 - 11/4/21 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional 120gb SSD Pi 4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #8,941 - 2/16/20 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Gabriel K. |
| Brand: | Samsung T1 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT11TB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung USB 3.0 Portable T1 1GB on PI 4 directly connected to the Blue USB port |
| Test #19,269 - 4/19/20 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD Basic 128GB |
| Test #14,423 - 4/1/20 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,632 - 5/17/20 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,117 |
| User: | xand |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk 250GB |
| Test #63,399 - 10/13/22 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uname -a |
| Test #63,817 - 10/28/22 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,117 |
| User: | EWC |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sammy960 |
| Test #56,520 - 2/7/22 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #42,951 - 3/29/21 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,117 |
| User: | Que |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair 240GB NVMe SSD on Pi 4 using USB adapter |
| Test #14,024 - 3/28/20 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SL100 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar PortableSSDSL100Pro |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar SL100 Pro SSD on Pi 4 |
| Test #76,095 - 12/18/23 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-01T-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | GoodRam CX400 on Radxa Taco |
| Test #83,494 - 4/2/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,115 |
| User: | jpco |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi400 startech USB-Sata adapter sandisk SSD PLUS |
| Test #93,464 - 8/25/24 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | orangepi3b emmc m.2 64gb |
| Test #53,705 - 12/9/21 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi4 4gb in argon1 m.2 |
| Test #53,857 - 12/12/21 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2BB480G7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD DC S3520 on Pi4 using ASM1153E |
| Test #51,307 - 10/15/21 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,114 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKKW128G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | INTEL SSD 760p 128GB |