To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #44,651 - 4/30/21 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | artur |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 2 |
| Test #44,931 - 5/6/21 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | easyrotor |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Star/SP Sata |
| Test #55,943 - 1/25/22 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD on Pi 4 Ugreen SSD to USB |
| Test #56,532 - 2/7/22 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | fritzi001 |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend TS120GMTS420S on Raspi 4 |
| Test #21,329 - 4/28/20 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,108 |
| User: | Petter |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850EVO using StarTech USB3S2STA3CB usb 3 adapter |
| Test #12,635 - 3/15/20 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,014 - 4/20/22 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,273 - 3/30/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team T-Force Delta RGB Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Team T-FORCE240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,327 - 7/4/23 1:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Libre Renegade with SSD via usb adapter |
| Test #10,390 - 2/25/20 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,107 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PG Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SI-C2258XT01MS |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #51,122 - 10/9/21 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,107 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston HyperX Fury 120GB SSD on Pi400 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #76,273 - 12/21/23 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,107 |
| User: | MCooper |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 |
| Test #67,521 - 2/22/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,107 |
| User: | zuckerschurke |
| Brand: | Crucial RealSSD C300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial C300-CTFDDAC128MAG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 500gb |
| Test #69,928 - 5/4/23 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,107 |
| User: | sonderrap |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 NVMe 4TB on Pi4 using UGREEN NVMe Enclosure with clean Ubuntu Installatio Ubuntu 22.04.02 LTS updated 1750 Mhz partitioned |
| Test #69,143 - 4/8/23 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,106 |
| User: | OfficiallyColin |
| Brand: | Yucun R580 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Yucun SH00M256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Yucun MSATA 256gb part number M580256gb. Multabo mSATA to usb 3.0 enclosure. Pi400 |
| Test #7,304 - 1/21/20 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | integral |
| Test #55,656 - 1/17/22 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,106 |
| User: | Brownp |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD BLUE SN550 NVMe SSD 250GB - Aliexpress USB3.1 to M2 NVMe JMicron 583 2.0.9 |
| Test #49,672 - 8/29/21 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #69,382 - 4/15/23 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,105 |
| User: | fatmaster |
| Brand: | Western Digital Elements SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDElementsSESSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD Elements 1tb |
| Test #14,899 - 4/5/20 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMEExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | . |