To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #41,774 - 3/10/21 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,105 |
| User: | scruffysoft |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agilty3 Startech 3-1 |
| Test #40,606 - 2/17/21 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,104 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,584 - 4/4/22 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,104 |
| User: | asanerd |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #55,465 - 1/13/22 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dfr |
| Test #48,285 - 7/25/21 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,510 - 11/13/21 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,103 |
| User: | cwaters13 |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Flash Voyager GTX 128GB USB 3.1 Premium Flash Drive on Pi4 using usb3 |
| Test #26,745 - 6/9/20 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | External SSD WD My Passport |
| Test #10,584 - 2/26/20 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,399 - 2/5/22 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SKC600256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB C to USB with SSD |
| Test #70,918 - 6/14/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Blitzwolf BW-NV2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Blitzwolf BW-NV2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Bltzwoolf M2 mvme 256GB |
| Test #12,067 - 3/10/20 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 plus crucial 120GB SSD |
| Test #13,038 - 3/20/20 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | HD |
| Test #40,068 - 2/7/21 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CorsairNvme240GB |
| Test #27,924 - 6/24/20 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900250GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 8Gb ASIN B07D2BHVBD HDD-PNY CS900 |
| Test #18,849 - 4/17/20 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 480Gb SSD |
| Test #44,831 - 5/4/21 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,101 |
| User: | cpo |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | China SSD (no brand) |
| Test #53,420 - 12/3/21 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,100 |
| User: | SmartKiller |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500gb on overclocked PI4 using StartechCom USB3112SAT3CB 10Gbps SATA to USB 3.1 Adapter |
| Test #96,780 - 10/25/24 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #9,621 - 2/19/20 6:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zheino mSATA M3 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | CHN mSATAM3128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Zheino P1 (128GB) portable SSD |
| Test #72,922 - 9/8/23 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 850 EVO on RPI 400 |