To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,465 - 2/21/23 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | verbatim |
| Test #45,524 - 5/14/21 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,113 |
| User: | Old6Fitty |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,973 - 5/23/21 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SHGS31-1000GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,863 - 3/27/21 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,112 |
| User: | Jacob K |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial Patriot + Orico |
| Test #25,950 - 5/30/20 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T1 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT1250GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T1 Series Portable SSD MU-PS250B Samsung |
| Test #62,943 - 9/22/22 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN730SDBPNTY-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #8,456 - 2/11/20 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force LS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair ForceLSSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CORSAIR FORCE LS 60GB MLC SATA III on a no-name usb3 to sata3 adapter |
| Test #10,169 - 2/23/20 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,026 - 9/13/23 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8152S3256GG5 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston SATA SSD on Pi4 using Argon One M.2 case |
| Test #60,701 - 6/25/22 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,111 |
| User: | Gaupen |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #72,488 - 8/23/23 8:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | JimK |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #73,053 - 9/14/23 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD680 using ANYOYO EC-SP02 adaptor |
| Test #51,748 - 10/27/21 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | stargeezer |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kington A400 SSD Pi400 StartTech USB adaptor |
| Test #46,281 - 6/2/21 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128 GB SSD Pi 400 |
| Test #53,471 - 12/4/21 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKKW128G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #8,589 - 2/14/20 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot BURST 120GB SSD on Pi 4 using ULT-Best SATA to USB adapter |
| Test #23,199 - 5/5/20 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | bravoGG |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 using UGreen M.2 Portable Enclosure |
| Test #18,255 - 4/15/20 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | LaboDJ |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #75,998 - 12/17/23 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #49,274 - 8/20/21 8:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 1TB Extreme Portable SSD on Pi 4 with supplied USB cable |