To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,978 - 11/5/22 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair GTX 512 |
| Test #59,997 - 5/29/22 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31240GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,385 - 7/7/23 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,390 - 9/3/22 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | StaticX |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on Pi 400 using Icy Box IB-1817M-C31 USB 3.1 (Gen 2) Type-C NVMe to USB adapter |
| Test #12,903 - 3/18/20 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra3D 250 GB on Pi 4 using POPPSTAR SATA to USB |
| Test #17,094 - 4/12/20 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | d33p3r |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 500 on Pi4 |
| Test #44,367 - 4/25/21 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,099 |
| User: | Gooch |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsun 860EVO Pi 4 StarTech SATA->US |
| Test #45,754 - 5/18/21 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,054 - 4/17/21 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,098 |
| User: | JabolX |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 1TB USB 3.2 |
| Test #48,063 - 7/20/21 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,921 - 9/8/23 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigastone Prime Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Gigastone PrimeSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gigastone SSD on RPI 400 |
| Test #11,851 - 3/8/20 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sunbow 120GB SSD on Pi 4 |
| Test #84,934 - 4/15/24 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,251 - 11/30/23 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD SN740 256GB NVME on RPI4 |
| Test #75,971 - 12/17/23 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung EVO mSATA SSD on 4GB Pi 4b using Startech mSATA to USB ASM1051E SATA 6Gb/s adapter |
| Test #73,550 - 10/7/23 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac USB Externe Festplatte SSD 250GB |
| Test #60,662 - 6/24/22 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,033 - 5/25/21 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung evo 850 120GB |
| Test #48,595 - 8/4/21 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 400 + Inateck USB to SATA adapter - Samsung 940 SSD 128GB |
| Test #73,610 - 10/9/23 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SKHynix HFM128GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |