To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,062 - 11/27/23 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,096 |
| User: | airpocket |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberry pi 4B USB NVME PATRIOT 128GB |
| Test #11,497 - 3/5/20 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,096 |
| User: | Papy |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #5,332 - 12/18/19 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,637 - 3/25/20 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate Expansion 500 on Pi 4 Rev 1.1 |
| Test #12,232 - 3/11/20 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec SSD |
| Test #26,694 - 6/8/20 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA SSD on Pi 4 using inateck type c enclosure (Model: FE2004C) |
| Test #28,211 - 6/28/20 12:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,094 |
| User: | emtwo |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 portable 500GB |
| Test #40,672 - 2/18/21 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,093 |
| User: | granite |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 500GB |
| Test #49,529 - 8/26/21 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue / Red / Green SSDs WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Test #54,222 - 12/18/21 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 970 SSD on Pi 4 using JMicron (Orico) SATA to USB adapter |
| Test #73,406 - 9/30/23 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec SSD m2 256GB |
| Test #63,551 - 10/18/22 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Yucun SH00M128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Chinese SSD |
| Test #57,942 - 3/16/22 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #44,405 - 4/26/21 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,091 |
| User: | Jaime |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLN128HAHQ-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGreen With PM871B on Pi 4 using UGreen M.2 SATA |
| Test #18,264 - 4/15/20 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,091 |
| User: | marnet |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM871M.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM871 M.2 2280 SSD on Pi 4 Running Raspbian Buster Lite using StarTech USB3.0 to M.2 NGFF SATA SSD with UASP |
| Test #75,129 - 11/28/23 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #57,213 - 2/22/22 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,090 |
| User: | Rafikiv |
| Brand: | Goodram HL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-HL100-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goodram HL100 256GB USB 3.2 Gen |
| Test #61,800 - 8/9/22 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,090 |
| User: | mh |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Evo860 |
| Test #14,001 - 3/28/20 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,031 - 6/14/20 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD on Pi 4 using ASMedia adapter |