To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #47,722 - 7/13/21 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue M.2 NVMe SSD in Orico M2.NVMe enclosure |
| Test #5,300 - 12/17/19 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #10,598 - 2/26/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,548 - 1/26/23 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 NVME on Argon NVME |
| Test #73,336 - 9/27/23 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDRedSN700250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KS_Pi |
| Test #69,151 - 4/8/23 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDH2256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk 240gb |
| Test #54,879 - 12/31/21 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kinsgton a400 with pi4 using pibox sata to usb adapter |
| Test #4,771 - 12/6/19 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,088 |
| User: | test |
| Brand: | Team T-Force Delta RGB Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T-FORCE250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,785 - 11/11/19 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,088 |
| User: | Parrich |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,565 - 2/13/20 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | THU SSD512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TU M2 SSD 500G USB 3.0 |
| Test #58,557 - 4/2/22 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair |
| Test #26,325 - 6/3/20 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crusial m500 240Gb on rpi 4b using startech SATA to USB adapter |
| Test #49,309 - 8/21/21 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,087 |
| User: | GVF |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport SSD |
| Test #71,362 - 7/6/23 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZYTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sdcard |
| Test #66,952 - 2/6/23 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #25,340 - 5/24/20 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M064G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #20,742 - 4/26/20 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung ssd |
| Test #41,207 - 2/28/21 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,085 |
| User: | klempi |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-512 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Portable SSD (512GB) on Pi 4 via USB3 |
| Test #24,238 - 5/13/20 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-512 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 on Pi 4 |
| Test #42,358 - 3/19/21 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | myssd |