To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #26,019 - 5/31/20 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,001 |
| User: | WinterMute |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1TB SanDisk Extreme Portable SSD |
| Test #95,616 - 10/3/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #130,064 - 12/31/25 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | sp128gb |
| Test #62,895 - 9/20/22 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #69,419 - 4/16/23 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PG Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo 250GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo model: 250GB |
| Test #46,011 - 5/24/21 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,000 |
| User: | Stalk |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | china ssd |
| Test #80,819 - 3/3/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | W0GN |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter) |
| Test #11,055 - 3/1/20 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 mit SSD |
| Test #17,679 - 4/13/20 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zalman N Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Zalman N64GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Zalman 64GB SSD on Pi4 2GB using Vantec NexStarTX SATA to USB adapter (jMicron) |
| Test #68,370 - 3/16/23 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,889 - 8/12/22 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Sabrent Rocket Nano |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk 1SABRENTROCKET-nano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sabrent Rocket Nano on Pi 4B to USB3 port |
| Test #60,213 - 6/6/22 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | xdjoshuaaz |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using SSK M.2 to USB-C adapter |
| Test #88,914 - 6/8/24 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Beeny |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Khadas VIM3 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Khdas VIM3 |
| Test #45,114 - 5/9/21 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung 860 evo |
| Test #55,543 - 1/14/22 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | seb |
| Brand: | Patriot Torch LE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot TorchLE |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD patriot |
| Test #56,534 - 2/7/22 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NVMe SSD 512GB |
| Test #53,576 - 12/6/21 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZ7TE256HMHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,929 - 3/9/20 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Hyundai 120GB SSD on Pi4 using ELUTENG adapter |
| Test #16,927 - 4/11/20 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Pint |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB USB 3.1 Portable SSD on Pi4 |
| Test #104,239 - 2/23/25 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC401 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC401SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | NVME SSD USB 3.0 on Pi 4 |