To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #126,523 - 9/6/25 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #71,873 - 7/28/23 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 256GB SSD on Pi 4 using flashed JMS578 mSATA to USB adaptor |
| Test #69,984 - 5/7/23 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket Nano v2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Sabrent SB-1TB-NAV2 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sabrent Rocket nano v2 on RPi4 |
| Test #90,707 - 7/9/24 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kllisre M.2 2280 128GB using Argon ONE M.2 |
| Test #12,853 - 3/18/20 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 240GB SSD on Pi4 using UGreen SATA to USB3.0 Adapter |
| Test #18,177 - 4/15/20 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SM2280S3G2120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #23,345 - 5/6/20 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | ik5bmh |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd pny 240G |
| Test #52,932 - 11/22/21 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | neidsch |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 240GB on Jsaux USB 3.0 Adapter with Raspberrypi 4B |
| Test #55,434 - 1/12/22 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,997 |
| User: | sanchot |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 2gb with JMS578 fw updated |
| Test #54,980 - 1/2/22 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | [yk:] Sandisk Extreme Pro SSD |
| Test #53,022 - 11/24/21 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,996 |
| User: | cBecak |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingstron A400S Series |
| Test #46,652 - 6/12/21 11:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,575 - 4/21/23 9:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | royemai ssd raspberry pi 4 |
| Test #22,654 - 5/3/20 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,996 |
| User: | reydempto |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston model: SA400S37480 SSD in a DELTACO usbc 3.1 non powered |
| Test #13,952 - 3/27/20 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,996 |
| User: | marazmarci |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SM2280S3G2240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SSDNow M.2 SATA G2 240GB (SM2280S3G2240G) on Pi 4 using Axagon EEM2-U3C (with fan cooling) |
| Test #51,885 - 10/30/21 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silcon Power A55 512GB Argon One M.2 Case |
| Test #49,838 - 9/3/21 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram HL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-HL100-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #73,370 - 9/28/23 4:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,995 |
| User: | kayanite |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico V100128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 4b with nvme disk on uas/usb |
| Test #74,516 - 11/17/23 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sata SSD via USB3 |
| Test #42,474 - 3/21/21 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,994 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 Pro NVMe/M.2 |