To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,319 - 3/12/20 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD Startech Adapter |
| Test #40,452 - 2/14/21 10:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsimg 860 Evo SAND Argonone M.2 Rpi 4 |
| Test #9,598 - 2/19/20 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,900 - 3/15/22 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,993 |
| User: | BalTac |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300 120Gb on Pi 4 using Geekwork X825 v2.0 USB-SATA board |
| Test #43,397 - 4/6/21 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 PRO SATA 2.5 SSD 256GB using StarTech USB 3.1 to 2.5 SATA Hard Drive Adapter |
| Test #51,693 - 10/26/21 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZNLN256HMHQ-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel XXX |
| Test #61,382 - 7/24/22 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Helix-SSD |
| Test #41,791 - 3/10/21 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,991 |
| User: | scruffysoft |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent 3-1 |
| Test #19,761 - 4/22/20 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High 120 SSd on Pi4 using Startech SATA to USB 3 adapter |
| Test #18,536 - 4/16/20 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,990 |
| User: | dennyf |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 1TB SSD on RPi4 |
| Test #14,795 - 4/4/20 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #47,532 - 7/8/21 12:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hp s700 120gb |
| Test #55,225 - 1/6/22 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #42,709 - 3/25/21 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,989 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 1TB usb boot 64 bit, moderate overclock |
| Test #50,423 - 9/17/21 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | usb drive |
| Test #57,411 - 2/26/22 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Kingston USB 3 Samsung 256Gb SSD |
| Test #66,331 - 1/21/23 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN 2.5 Hard Drive Enclosure |
| Test #65,519 - 1/4/23 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #71,988 - 8/2/23 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,987 |
| User: | martinc |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 4 Rev 1.4 |
| Test #62,551 - 9/8/22 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |