To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #26,807 - 6/10/20 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,009 - 1/22/24 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | RomanitoX |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #75,268 - 11/30/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #54,330 - 12/20/21 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | DieMitchell |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 500gb in the sabrent ec-snve nvme enclosure on a pstock |
| Test #49,031 - 8/13/21 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | Chemuki |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN Caja Disco Duro Externo 2,5 |
| Test #44,800 - 5/3/21 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | Pretoriano |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,441 - 4/27/21 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI4+SSD-WDBLUE-NVME |
| Test #53,641 - 12/7/21 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston |
| Test #1,878 - 9/3/19 8:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kexin 2115 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kexin Portable External SSD USB30 60GB |
| Test #41,006 - 2/24/21 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | tttemppu |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi4 in Argon One with M.2 Sata SSD |
| Test #41,157 - 2/27/21 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Geo |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #40,157 - 2/9/21 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | OY |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac SSD on Pi4B using UGREEN adapter |
| Test #40,261 - 2/10/21 11:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4B at 2.0Ghz with StarTech USB 3.1 to SATA adapter RPI OS 64bi |
| Test #22,557 - 5/3/20 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT240BX500 240GB SSD on Pi 4 |
| Test #23,686 - 5/8/20 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,099 - 8/16/21 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair GTX 128GB USB 3.0 on RPi4 |
| Test #126,185 - 8/28/25 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sata drive connected through usb3 on a Pi 5 8GB |
| Test #62,127 - 8/21/22 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,957 |
| User: | zilesx |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 usb m2 adapter |
| Test #11,046 - 3/1/20 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD 550GB on UGreen SATA to USB adapter |
| Test #9,027 - 2/17/20 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,957 |
| User: | AColwill |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lite-ON 128GB NVME SSD on Pi4 using Orico TCM2-C3-BK |