To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #96,738 - 10/24/24 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,417 - 2/26/22 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucual BX500 |
| Test #68,121 - 3/10/23 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme SSD Portable |
| Test #22,353 - 5/2/20 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNJ256G8NY |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4 ssd m2 |
| Test #10,042 - 2/22/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | cb |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #68,029 - 3/7/23 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | abc |
| Test #51,977 - 11/1/21 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | EMTEC Portable SSD X210 256GB |
| Test #55,487 - 1/13/22 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD 1TB m2 SSD on Pi4 |
| Test #62,883 - 9/20/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,644 |
| User: | jbf |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI4 8Gb USB connected SSD Netac 250GB |
| Test #63,289 - 10/8/22 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,644 |
| User: | webgate |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intenso 128gb |
| Test #11,194 - 3/2/20 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,679 - 12/27/21 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,643 |
| User: | sgrayban |
| Brand: | Seagate IronWolf 125 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate IronWolfZA250NM10002-2ZG100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,464 - 5/12/21 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sammy de Luxe |
| Test #81,294 - 3/9/24 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TeamGroup MS30 SSD 512GB Pi 4 USB3.0 |
| Test #70,583 - 5/31/23 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,643 |
| User: | G8JCF |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PI 4 8GB Integral 240 GB SSD ASM1051E SATA USB 3 Bridge |
| Test #67,150 - 2/12/23 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,642 |
| User: | Rb |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 500GB on Pi4 4GB using Sabrent USB adapter |
| Test #58,492 - 3/31/22 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,642 |
| User: | Manichee |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #61,767 - 8/7/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,642 |
| User: | Vinny |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 850 on Pi 4B using UGreen USB-A to 2.5in Sata |
| Test #51,615 - 10/25/21 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ddd |
| Test #48,467 - 8/1/21 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |