To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #64,635 - 11/30/22 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,480 - 12/1/19 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd kingston |
| Test #18,278 - 4/15/20 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,135 - 11/4/21 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,634 - 6/1/23 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso TOP 256GB SSD M.2 SATA3 on Pi4 using Sabrent EC-SNVE Case |
| Test #78,200 - 1/24/24 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePi 3b 4Gb 256G emmc |
| Test #8,618 - 2/14/20 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 Manjaro ARM 64 Samsung Evo 840 on USB3 |
| Test #71,165 - 6/25/23 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX850 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX850 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #63,317 - 10/9/22 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,638 |
| User: | webgate |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apacer AS2280P41TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wo usb hub |
| Test #41,232 - 3/1/21 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,638 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #52,028 - 11/2/21 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Microcenter SSD using Generic SSD to USB Adapter |
| Test #47,222 - 6/29/21 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #47,877 - 7/14/21 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | JJ13 |
| Brand: | HP EX950 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | HP SSDEX950512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP SSD EX950 M.2 |
| Test #42,919 - 3/28/21 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 860 evo |
| Test #45,875 - 5/21/21 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | DMC |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | diet pi + good power supply + HP EX900 NVme |
| Test #41,222 - 3/1/21 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport on Pi 4 |
| Test #14,604 - 4/3/20 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB External SSD via USB3 on a Pi4 |
| Test #62,778 - 9/16/22 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 Crucial SSD |
| Test #60,955 - 7/6/22 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 SSD on Pi 4b USB-C to USB-A 3.0 |
| Test #74,476 - 11/17/23 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3s-worker01 |